Gebelik Öncesi - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek Soruları Cevaplıyor
251
page-template-default,page,page-id-251,page-child,parent-pageid-248,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Gebelik Öncesi

Gebelik Öncesi Planlama

 

Çocuk istiyorsunuz fakat denediniz olmuyor. Bunun için planlama yaptınız mı ? Partnerinizle hamilelik öncesi planlama yapmanız çok önemlidir. Aşağıdaki başlıkları gelin birlikte inceleyelim.

Hamilelik için partnerinizle ortak karar aldınız fakat vücudunuz buna hazır mı ?

Gebelik Öncesi planlama sağlıklı bir hamilelik için gereklidir. Uygun gördüğünüz bir sağlık kuruluşu ile bu planlamayı yapmanızı öneririz. Özel bir durumunuz var ise, 30’lu veya 40’lı yaşlardaysanız veya herhangi bir kronik sağlık sorununuz bulunuyorsa kesinlikle bunun önemi daha fazladır. Aşağıdaki soruları cevaplayıp planlamanızı ona göre yapmalısınız:

 

 

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanıyor musunuz?

 

Doğum kontrol hapları kullanıyorsanız ve artık çocuk istiyorsanız, hapların kullanımını bıraktıktan 2-3 hafta sonrasında ovülasyon dönemine girmiş olursunuz. Bazı kadınlarda bu dönem daha uzun sürebilir. Hamile kalmak için bu hapları bir süre önce bırakmanız şart değil. Fakat regl olmanız ovülasyon süresine girişinizi hesaplamakta size daha çok yardımcı olacaktır. Eğer birkaç ay beklemek istiyorsanız diğer doğum kontrol yöntemlerinden faydalanabilrisiniz.

Enjeksiyon veya implantlar gibi uzun vadeli doğum kontrol yöntemleri kullanıyorsanız. Hamile kalma süreniz için 1 sene kadar beklemeniz gerekebilir.

 

 

Gebelik öncesi bebeğiniz için aşılarınızı oldunuz mu?

 

Hepatit B, Çiçek ve kızamık gibi hastalıklar anne karnındaki bebekler için tehlikeli olabilir. Bu hastalıklara karşı bağışıklığınız yok veya olup olmadığını bilmiyorsanız gebelikten 1 ay önce kadar bu aşıları olmanız çocuğunuz için daha sağlıklı olacaktır.

 

 

Kronik(Uzun süreli) bir hastalığınız var mı?

 

Astım, Diyabet ve Yüksek tansiyon gibi bir hastalığınız bulunuyorsa, Hamile kalmadan bu durumları stabil tuttuğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda doktorunuz ile görüşüp ilaçlarınız da gerekli doz alımlarını güncel hale getirecektir. İrtibat kurduğunuz sağlık kuruluşu sizin için planlamaları yapacak ve nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini sizlere sağlayacaktır.

 

 

Besin takviyesi veya ilaç kullanıyor musunuz?

 

Besin takviyesi, ilaç veya vitamin kullanıyorsanız, sağlık kurumuna bilgi verin. Kullandığınız ürünlere bağlı, sağlık kurumunuz kullandığınız doz veya eşdeğer bir ilaç tavsiyesinde bulunabilir. Bu önemli bir husustur lütfen dikkate alınız.

Anne karnındaki bebeğin beslenme borusu için hamilelik öncesi vitaminleri almanız önemlidir. Doktorunuzdan gerekli vitaminleri öğrenebilirsiniz.

 

 

Cinsel Yolla bulaşan bir hastalığınız var mı ?

 

Bel soğukluğu, klamdiya, frengi hastalıkları hamile kalma olasılığınızı olumsuz etkiler. Bu hastalıkar, hem anne adayına hemde doğacak olan bebeğe de olumsuz etkiler yansıtır. Cinsel yolla bulaşan hastalık riski altında olduğunuzu veya eşinizde bu hastalıklardan herhangi birinin olduğunu düşünüyorsanız, sağlık kurumunuza tedavi için başvurun.

 

 

Sizin ebeveynlerinizde genetik bir hastalık var mı?

 

Ailenizin hastalık geçmişi, bazı durumlarda çocuğunuza da yansıyabilir bunun gibi durumlar, doğumu olumsuz etkileyebilmektedir. Eğer genetik bir hastalık riski altındaysanız, sağlık kurumunuzdan konuyla alakalı destek ve tedavi isteyebilirsiniz.

 

 

Anne adayının Yaşı?

 

Doğurganlık sorunu, düşük ihtimali ve kromozomların bozulması gibi olaylar 35 yaş üstü annelerde daha sık rastlanmaktadır. Gebelik kaynaklı diyabet gibi rahatsızlıklar da 35 yaş üstü annelerde daha çok görülmektedir. Sağlık kurumunuzdan gerekli test ve bilgilendirmeyi detaylı bir şekilde alabilirsiniz.

 

 

İlk Hamileliğiniz Mi?

 

Sağlık kurumunuz size daha önceki gebelikleriniz hakkında soru sorabilir. Daha önce gebelik yaşadıysanız var olan hastalıklarınız veya yaşadığınız olumsuz şeyleri doktorunuza belirtmeyi unutmayın.

Daha önceki gebeliklerinizde nöral tüp yönteminden faydalandınız mı ? Doktorunuz bu durumlarda size daha çok vitamin katkısı önerebilir. Bu normal bir durumdur.

Hamilelikle ilgili bir sorununuz veya aklınızda kalan bir soru varsa doktorunuza sormaktan kesinlikle çekinmeyin. Hamilelikte sizi en iyi şekilde anlayacak ve çözüm bulacak kişi doktorunuzdur.

 

 

Hamilelikte yaşam tarzının etkileri?

 

Hamileliğinizde sağlıklı bir yaşam tarzı içerisinde olmanız gereklidir. Örneğin:

• Doktorunuz, sağlık bir diyet ve fiziksel egzersizlerin öneminden bahsedecektir.
• Kilo veya zayıflık ile ilgili bir probleminiz var ise doktorunuz kesinlikle size bu konu hakkında yardımcı olacaktır.
• Alkol, uyuşturucu ve sigara gibi etkenlerin sizi nasıl etkileyeceğinden bahsedecektir.
• Sigara kullanımına devam ediyorsanız en yakın sağlık kuruluşundan destek almanız iyi bir çözüm olabilir.

 

 

Partnerinizin yaşam tarzı nasıl?

 

Mümkün olduğunca partnerinizle birlikte sağlık kurumunuzla görüşün. Partneriniz de genetik veya cinsel yolla bulaşan bir hastalığı var mı ? tahlillerinizi yaptırmasını isteyin. Sağlıklı bir gebelik için birbirinize destek olmayı unutmayın.