Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
262
page-template-default,page,page-id-262,page-child,parent-pageid-248,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Anne adaylarının Alması Gereken Önlemler

 

 

Hassas bir süreçten geçen anne adayları bu süreçte biraz daha hassaslaşabilir. Hormonal düzenleme olarak bu değişimleri adlandırabiliriz. Gebelik ilerledikçe bu değişimler fiziksel olarak da anne adayında belirginleşir.
Gebelikten ve bebeğin sağlıklı gelişiminden bazı şikayetler ortaya çıkabilir bunlar gayet normaldir. Fakat bazı anormal durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Bu süreç önemli bir süreçtir olumsuz bir durum hissettiğinizde kesinlikle doktorunuza başvurunuz.
Doktorunuz sizi kesinlikle belirli zaman aralıklarıyla kontrole çağırır ve bu kontroller çok önemlidir. Genellikle bu muayene takvimi şu şekildedir. 28. haftaya kadar olan süreç 4 haftada bir, 28. haftadan sonra olan süreç 2 haftada bir, 36. gebelik haftasından sonraki süreç ise haftalık olarak yapılır.
Bu muayeneler hamileliğin ve bebeğin gelişimini, bebek hakkında detaylı bilgi, herhangi bir anomali durumu ya da komplikasyon riski, bebeğin cinsiyeti ve bebeğin doğum kanalına yerleşimine göre doğum şeklinin belirleyen önemli bir aracıdır. Bu şekilde oluşabilecek riskler ve doğum anında yapılacak plan kesin olarak sonuçlanabilir.

Anormal durumlarda doktora başvurun

 

 

Bu rutin kontrollerin dışında gerçekleşen durumlar acil olarak doktora bildirilmeli ve önlemleri alınmalıdır. Gebelikte doktora başvurulması gereken acil durumlar ise, aşağıdaki gibi olmaktadır:

Gebeliğin hangi haftasında olunursa olsun, hafif ya da ağır herhangi bir kanama durumunda mutlaka doktor başvurmanız gerekir. Bu kanama durumu gebeliğin haftasına göre oluşabilecek bazı riskli durumların göstergesidir.
Anne adayının karnında sertlik ve bu sertliğe bağlı olarak karın kasılmaları ve Ağrı durumunda mutlaka doktora başvurulması gerekir.
Hamileliğin her hangi bir döneminde az ya da çok vajinadan su gelmesi.
Bazı durumlara bağlı olarak ani tansiyon değişimleri, şiddetli ve devamlılığını koruyan baş ağrıları. Bacaklarda ya da vücudun herhangi bir yerinde şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlarda. Ateşli hastalık ya da gribal enfeksiyon durumlarında, görmede bulanıklık.
Sık sık idrara çıkma ihtiyacı ile birlikte anormal vajinal akıntı (yoğun, renkli, kokulu ve kaşıntı ile birlikte) durumunda mutlaka vakit kaybetmeden doktora başvurmanız önerilmektedir. Bu şikayetler gebelik komplikasyonları olarak, bebeğin gelişimi olumsuz yönde etkileyebilen risk faktörlerini içermektedir. Gebeliğin hangi döneminde olursanız olun, rutin kontroller dışında yaşanan anormal durumlarda doktora başvurmaktan çekinmeyin.