Ne sıklıkla doktora gidilmeli? - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
255
page-template-default,page,page-id-255,page-child,parent-pageid-248,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Ne sıklıkla doktora gidilmeli?

 

Hamile kadınların büyük kısmı çoğu zaman problemsiz sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşar ve tamamen normal sağlıklı bir bebek sahibi olurlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının amacı sorunsuz gebeliğe müdahalede bulunmak değildir. Muhtemel bir sorunu erken saptayıp olaya müdahele ederek normal ve sağlıklı bir doğumu gerçekleştirmektir. Siz değerli anne adayları lütfen anne olmaya karar verdiyseniz sağlık kurumunuzda ki doktorunuzla gebelik öncesinde, gebelik anında ve doğum yakınlaştığında görüşün ve bilgi alın.

 

Gebelik şüpheniz var ise hemen doktora görünmeli ve kesinlik kazandırılmalıdır.
Hamileliğin 5. Haftasında  ultrason ile gebeliğin kesinleştirilmesi çok önemlidir.
Hamileliğin 6. Haftasında bebeğin kalp atışlarının gözlenmesi gerekmektedir.
Sağlıklı bir hamilelik belirlendikten sonra sıklıkla kontrole gitmeniz gerekebilir bu kontroller haftaları ile şu şekildedir;

11 ve 14. Haftalar arasında ikili tarama testi için
16-20 haftalar arasında cinsiyet öğrenimi için(bu tarihlerde belli olma olasılığı yüksektir)
20-22. Haftalar arasında 2. düzey detaylı ultrason çekimi yapılması
24-28. Haftalar arası kontrol ve oral şeker yükleme testi. Oral glukoz testi tüm dünyada yapılmaktadır ve bebeğe bir yan etkisi yoktur.
32- 36 haftalar arasında iki haftada bir kontrol ve gerekirse NST
36-40. Haftalarında artık konrollerin son aşamalarına gelinmiştir.

Bu kontrollerin sıklıkla hepsi yapıldıktan sonra bir problem yok ise artık doğuma hazırlanmanız gerekmektedir. Bebeğiniz sağlıklı bir şekilde doğuma hazırlanmış demektir.