AROMATERAPİ - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
355
page-template-default,page,page-id-355,page-child,parent-pageid-343,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

AROMATERAPİ

Aromaterapi Nedir ?


Aromaterapi tedavisi
bitkilerin kök, yaprak veya çiçeğini damıtarak elde edilen yağları hastalıkların önüne geçmek için veya var olan hastalığın tedavisinde kullanılır. İbn-i Sina bitkilerin şifasını gün ışığına çıkarmıştır. Eskiden çok kullanılan bu yöntem  günümüzde kendini daha ucuz sentetik ilaçlara bırakmıştır. Ancak mikro organizmaların bu sentetik ilaçlara bağışıklık kazanma olasılığı vardır fakat aromaterapik ilaçlara yoktur.

 

 

Aromaterapi tedavisi hangi alanlarda kullanılır?

 

Malasef ülkemizde insanlar makyaj ve masaj ürünü olarak kullanmaktadır. Gün geçtikçe tedavi için kullanan hekimlerin sayısı artıyor. Eczacı ve aroma terapiyle uğraşan kişiler sayesinde ülkemizde bu yağların bulunmasını sağlayabiliyoruz.

 

 

Aromaterapi tedavisi çocuklara uygulanabilir mi?

 

Yan etki yok denecek kadar azdır. Toksik etkiye ulaşabilmeniz için aşırı dozda yağ kullanmanız gerekli ve bu aşırı pahalı olduğundan yan etkisi yok sayılır. Her yaşta kullanılabilir ve çok ta etkili bir yöntem olabilir. Vücudumuzda bulunan yapı taşlarına yabancı olmadığı için çocuklarda da kullanılabilir.

 

 

Aromaterapi hangi çocuk hastalıklarının tedavisinde kullanılır?

 

Soğuk algınlığı, egzama, atopik dermatit, pişik, isilik, ürtiker, allerjik astım, bit ve haşereleri uzaklaştırma, bağışıklığı güçlendirme, akne (sivilce) tedavisi, dikkat eksikliği, kaygı bozukluğu, kabızlık, yanık, mantar enfeksiyonları, gaz (kolik), saçkıran ve eklem ağrıları gibi hastalıklarda kullanılabilir.