BOTOKS - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
353
page-template-default,page,page-id-353,page-child,parent-pageid-343,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

BOTOKS

Botoks nedir nasıl etki eder?

 

Botoks tedavisi sinir uçlarını daki bazı maddelerin iletimini engeller. Sinirlerin veya onların uyardığı ter bezlerinin elektrik sinyalleri almasını geçici olarak engelleyen bir tedavidir. Botoks yalnızca tedavi istenen bölgeye uygulanır ve orada etki gösterir. Vücuttaki tüm kaslara etki etmez.

 

 

Botoks ne amaçla kullanılır?

 

Botoksun en çok kullanım alanları koltuk altı terlemelerini engelleme ve yüzdeki kırışıkları engelleme tedavisidir. Hem koruyucudur, hem de tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Ayrıca aşırı terleme olan bölgelerde de sorunu ortadan kaldırdığı ispatlanmıştır.

 

Yüz kırışıklıklarının tedavisinde Botoks

 

Yüzdeki mimik kaslarının çalışması yıllar içerisinde örten deri kıvrımları belli hale getirir ve yüzde çizgilenmeler ve kırışıklık ortaya çıkar. Bunların en sık olanları alın, kaş arası, göz kenarı ve dudak çevrelerinde görünür. Mimik kaslarında uygulanan tedavi sinir uçlarındaki iletimin engellenmesi sayesinde olaşacak problemlerin önüne geçilmiş olur.

 

 

Botoks ile hiperhidrozis (Aşırı terleme) tedavisi

 

Botoks tedavisi kullanılarak ter bezlerindeki sinir uçları arasındaki iletim durdurulur ter bezlerinin çalışması azaltılır. Bu sorun sosyal alanlarda koltuk altı terlemesi olduğunda oldukça rahatsız edici bir durumdur. Botoks tedavisini yaptırdığınızda tedavi sonrasında bu sorunun ortadan kaldırıldığını ve terleme oranınızın normale döndüğünü farkedersiniz.

 

Botoksun etkisi hemen başlar mı?

 

Botoks etkisi minimum 2-3 gün maksimum 10-14 gün arasında göstermeye başlar.

 

 

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

 

Yüzde 5-6 ay kadar sürer terlemede 10-12 ay kadar sürer. Düzenli görülen tedavilerde yüz 8-10 ay arası kadar, terleme de 16-18 ay kadar sürebilir.

 

 

 

 

Botoks bırakılınca kırışıklıklar artar mı?

 

Tam tersi botoksu bırakmışsanız yüz kaslarındaki mimikler belli oranda zayıflayacağı için daha güzel bir görünüme dönüşür.

 

 

 

 

Kimlere botoks uygulanmaz?

 

Hamileler, emzirenler ve sinir , kas sistemlerinde rahatsızlık olan kişilere uygulanmaz.

 

 

Botoks uygulamasının ne gibi yan etkileri olabilir ?

 

Kızarıklık, şişlik ve morarma gibi etkiler görebilirsiniz fakat bu geçicidir. 2-3 gün sonrasında hiç bir yan etkisi kalmaz.

 

 

Botoks yılan zehir midir?

 

Saflaştırmış proteinden oluşturulan bir ilaçtır. Özel bir bakteriden elde edilir.

 

 

 

Botoks ile kremlerin etkisi aynı derecede midir ?

 

Kremler yüzeysel ince çizgileri giderir. Botoks tamamen bir tedavi yöntemidir. Derinin altına uygulandığı için hem yüzeysel hemde genel olarak mimiklerin kullanımını azalttığı için kremler botoks kadar etki etmez.

 

Botoks yaptırıldığında yüz ifadesinin kaybolduğu söyleniyor, doğru mu?

 

Botoks bölgesel bir tedavidir bu tedavi doğru kullanıldığında doğal bir görünüm verilir. Böylece yüz ifadenizin kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

 

Botoks uygulanınca yüz şişer mi?

 

Botoks yüze yapılan bir dolgu maddesi değildir. Kırışıklık terleme gibi sinirlerin iletimini engelleyen bir tedavidir.