HOMEOPATİ - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
345
page-template-default,page,page-id-345,page-child,parent-pageid-343,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

HOMEOPATİ

Tanımı:

 

 Homeopati 19. yüzyılda Samuel Hahnemann(doktor ve eczacı) tarafından bulunan vücudun kendi kendini doğal olarak iyileştirmesine olanak sağlayan bir tedavi sistemidir.

Homeopati kelime anlamı olarak yunanca; Homeos = benzer, Pathos = acı, ızdırap kelimelerinden oluşur. Sağlam kişide aynı bulguları çıkaran madde, aynı bulgulara sahip hasta kişilerde iyileşmeyi sağlar.

Amaç vücudun kendi kendini iyileştirmeyi harekete geçirmektir.

 

 

Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve var olabilecek hastalıklara önlem almak

Destek veya tedavi amaçlı her türlü fiziksel veya duygusal anlamda destek olmak

İlaçların yan etkilerini azaltma gibi durumlarda kullanılmalıdır.

 

 

Kimlere Uygulanmalıdır?

 

Herhangi bir koşul istemeksizin herkese uygulanabilir.

 

 

Hangi Tedaviye Destek Amaçlı Kullanılır?

 

Her türlü ilacın kullanıldığı durumlarda ilaçların yan etkisini azaltmak amacıyla destek olarak kullanılır.

 

 

Nasıl Uygulanır?

 

Hasta ile 1-2 saatlik yapılan bir anamnez sonrası homeopatik doktor kişiye en uygun homeopatik ilacı önerir. Oral yoldan veya suya karıştırılarak alınabilir. Kullanımı tamamen hastaya ve sağlık durumuna bağlıdır doktorundan gerekli doz ve bilgiyi alarak bu tedaviye devam eder.

 

Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Kafein ve mentol içeren yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Çünkü bu gıdalar homeopatik ilaçların etkisini azaltmaktadır. Tedavinin sonuç vermesi için bu tür ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir.

 

 

Bu Alanda Doğru Bilenen Yanlışlar Nelerdir?

 

“Homeopati yan etkisizdir” HAYIR Her tedavide olduğu gibi homeopati tedavisi de doğru uygulandığında hastaya zarar vermez. Kurallarına uygun yapılmaz ise belli süre sonra ilaçların vücutta bazı reaksiyonları görülebilir (homeopatide buna ilaç denemesi denir)

“Homeopati ilacı plasebodur, yani boş ilaçtır” HAYIR. Dünya Sağlık Teşkilat dahil bir çok yayın organı tarafından ve yapılan araştırmalar sonucu homeopatinin plaseboya göre üstün olduğu açıklanmıştır. Ayrıca en etkin olduğu hasta gurubu hayvanlar ve bebeklerdir. Avrupa başta olmak üzere veterinerlikte çok yaygın kullanımı mevcuttur

“Homeopatik tedavi sırasında başka ilaç kullanılamaz” HAYIR Homeopatik tedavi sırasında gerektiği takdirde başka ilaçlar kullanılabilir. Bundan sadece homeopati hekiminizin haberi olması gerekmektedir. Bazı durumlarda kimyasal ilaç kullanımınızı azaltıp size homeopatik bir preparat verebilmektedir. Bazı kimyasal ilaçların kullanımı sırasında da homeopatik ürünlerin kullanımı ve dozu değişmesi gerekmektedir.

“Homeopati bitkisel tedavidir” HAYIR Bitkisel tedavi fitoterapidir Homeopatide ilaç olarak hayvansal, mineral, metal yanında bitkisel kaynaklar da kullanılır. Fakat fitoterapiden farklı olarak bitkilerin kendi değil özleri özel bir işleme tabi tutularak laktoz/sakkaroz tanelerine damlatılarak kullanılır.

“Homeopati her şeyi iyileştirir” HAYIR Homeopatik tedavinin de sınırları vardır. Homeopati vücudun kendi iyileşme mekanizmaları ile çalışır. Eğer iyileşmesi mümkün olmayan bir bozukluk var ise yada bozukluk çok uzun süre vücutta mevcut ise yada bozukluğa sebep olan durum hala devam ediyor ve değiştirilemiyor ise tedavi mümkün olmayabilir. Bu durumu homeopati hekiminizle konuşmanız gerekmektedir.

 

 

Bu Yöntemi Uygulayan Kişide Olması Gereken Özellikler (Sertifika, Eğitim vb.) Nelerdir?

 

Türkiye Cumhuriyeti Yönetmeliklerine göre Homeopati sağlık bakanlığı tarafından onaylı sertifika almış hekim ve diş hekimi tarafından uygulanabilir.