SÜLÜK - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
349
page-template-default,page,page-id-349,page-child,parent-pageid-343,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

SÜLÜK

 

 

Sülük Tedavisi ?

 

Geleneksel tıpta uzun yıllardır yara tedavileri dahil bir çok hastalığa şifa olmuş bir tedavi yöntemidir.Tıbbi sülükler kullanılarak yapılır. Sülükler emdikleri kan esnasında vücuda başka bir salgı karıştırırlar bu ilaç etkisi yaratmakta doku ve hastalıklara iyi gelmektedir.Sülükler, kalp ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında, kas‐iskelet sistemi rahatsızlıklarında, doku flepleri, replantasyon, sonrası revaskülarizasyon için, yumuşak doku yaralanmalarında, diabetes mellitus ve komplikasyonlarında, romatoid artritte ve diğer birçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır.

 

 

Sülük Tedavisinin Uygulanması

 

Sadece ilk ısırıkta ağrı olur sonrasında anestezik salgı da ürettikleri için tedavinin devamında ağrı hissedilmez. Sülük kanı aldığı bölgeden 5-15 ml arası kan emmektedir. Oralama 20 ile 60 dk arası süren bir tedavidir. Sülükler, kimyasal madde içeren yüzeylere tutunamazlar. Ilık su ve pamuk yardımı ile tedasvi görülecek kısım tedavi öncesinde silinmelidir. Sülük tutturulacak yer belirlenip sonrasında bir tüp veya pistonu çıkarılmış bir şırınga yardımıyla sülükler o bölgeye tutturulur. Sülüğün ağzının bulunduğu bölgeye hafifçe zerdeçal toz veya alkol uygulamasıyla bıraktırılabilir, ancak sülüğün bıraktırılırken kusturulmamasıdır. Sülük tutunduğu bölgeden ayrıldıktan sonra kanama 4 ile48 saat arası devam eder. Isırık alanı temizlenir, kanamanın önlenebilmesi için de sıkı bir tamponla kapatılır. Her sülük tek kullanımlıktır. Aynı hastada bile, kullanılan sülükler tekrar kullanılmaz. Kan ile bulaşan hastalıklar riskine karşı tedavide kullanılmış olan sülük, vücuttan ayrıldıktan sonra tıbbi atık olarak çamaşır suyu veya alkolde imha edilir. Sülük ısırıklarından dolayı izler meydana gelebilir. Bu izler 2 ile 4 hafta arasında kaybolur.

 

 

 

 

Sülük Tedavisi Yapılamayan Durumlar

 

  • Hamilelik
  • Sülük salgısının aktif içeriğine allerjisi olanlarda
  • İmmün supresyon varlığında
  • Mutlak hemofili
  • Anemi
  • Lösemi
  • Hipotoni

 

Sonuç Olarak

 

Sülük tedavisinin tedaviye destek olarak birçok hastalıkta faydalı olduğu, özellikle son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Avrupa ülkeleri ve ABD gibi ülkelerin azami derecede tıbbi sülük tedavisini kullandıkları bilinmektedir. Modern ilaç uygulamalarına oranla sülük tedavisi daha az yan etkisi olmakta ve daha az maliyetlidir.  Sülük tedavisine başlamadan önce anemi riskine karşı daima kan sayımları yapılmalıdır. Sülük tedavisi yapan terapist, ciddi anlamda kan kaybını önlemek için tek bir tedavi seansında on ikiden fazla sülük kullanmamalıdır. Tıbbi sülük tedavisi, sağlam bilimsel ilkelere dayanmaktadır ve hasta bakımının önemli ölçüde iyileştirilmesine neden olmaktadır.