Pelvik Muayene - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
303
page-template-default,page,page-id-303,page-child,parent-pageid-301,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Pelvik Muayene

 

Pelvik Muayene

 

Muayene vajinal duş yapılmış, ilişkiye girilmemiş, adet zamanında olmamış ve idrar torbası boşaltılmış şekilde jinekoloji masasında yapılır. Fakat idrar kaçırma gibi rahatsızlığınız var ise idrar torbanız dolu şekilde olmaktadır.

 

 

Dış Genital Muayene

 

Genital bölgedeki, şişlik, siğil (kondilom), akıntı kızarıklık, yara ve kitleye bakılır. El ile bartolin bezleri kontrol edilerek yapılır.

 

 

Spekulum Muayenesi

 

Smear testi yapılır. Vajen ve serviks incelenir. Gerekli durumlarda kültür ve vajinal fresh alınır.

 

 

Vajinal Tuşe

 

Spekulum çıkarılınca rahim ve yumurtalıklara el ile kist oluşumu var mı diye gözlemlenir.

 

 

Ultrason

 

Günümüzde ultrason özellikle jinekoloji alanında muayene için kullanılır. Hasta bakire değil ise vajinal ultrason tercih edilir. Ultrason da  yumurtalıkta kistleri, kasık ve rahim kitleler değerlendirilir.

Değerlendirme muayene sonucunda yapıklarak tedavi planı yapılır ve ilave tetkikler gerekiyorsa incelenir. Kadınlar jinekolog doktoruyla herşeyi paylaşabilir. Arkadaşlarına söyleyemedikleri cinsel tıbbi sorunları konuşabilirler. Çözüme ulaşmanın en kolay yolu budur.