Smear Testi - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
325
page-template-default,page,page-id-325,page-child,parent-pageid-301,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Smear Testi

Smear Testi nedir?

 

Kadınların rahim ağzı kanser ya da prekanser (kanser öncüsü) gibi hastalıkların taranmasında kullanılan bir testtir . Pap smear, prekanseröz ya da kanseröz lezyonları erken teşhis etmeye yarar.

 

Smear testi nasıl yapılır?

 

Bu testte ağrı yoktur adet zamanınızdan 20 gün sonra yapılması en doğru sonuçları bize verecektir. Önce rahim ağzının (serviksin) görülebilmesi için, vajinaya bir spekulum (muayene aleti) yerleştirilir. Küçük bir çırça yardımıyla hücre örekleri pataloğa gönderilir ve bir sorun olup olmadığına bakılır. Bir kanseri saptamanın yanı sıra asıl hedef kansere dönüşebilecek olayların önüne geçmektir. Testin pozitif olması durumunda hekim HPV testi ve kolposkopi isteyebilir.

Testten 48 saat öncesine kadar ilişki veya vajinaya herhangi bir fiziksel temas kurulmaması gereklidir.

 

Smear testi ne zaman yapılmalı?

 

Bu test ilk ilişkiden 3 yıl sonra ve sonrasında he sene yapılmalıdır. 30 yaşından büyük iseniz ve art arda 3 sonuçta negatif ise 3 senede bir yaptırabilirsiniz. Ancak HIV pozitif olanlar, bağışıklık sistemi yetersiz olanlar, östrojen kullananlar, organ transplantasyonu yapılanlar, kemoterapi ve kortizon tedavisi görenlerin tarama sıklıkları daha fazla olmalıdır.

 

Smear testini tekrarlamaya ne zaman gerek duyulmaz?

 

  • İyi huylu nedenlerle total histerektomi geçirenler
  • Servikal lezyonu olan ancak 3 ardışık smear testi negatif olup total histerektomi geçiren kadınlar
  • 70 yaşından büyük ve son 10 yılda 3 tane negatif smear testi olan kadınlar

 

 

Smear testi sonucu nasıl değerlendirilir?

 

Pap smear testi sonuçlarını raporlarken Bethesta sistemi kullanılır.

  • Negatif: Pap testinde hiç anormal, prekanseröz ya da kanseröz hücre görülmemesi (intraepitelyal lezyon ya da malignensi negatif)
  • Anormal sonuçlar: Smear’de servikal hücrelerin anormal olmasının birçok nedeni olabilir. Servikal enfeksiyonlar ya da prekanseröz hücreler anormal hücreler görünmesine neden olabilir
  • Anormal bir sonuç alındığında enfeksiyon tedavisi ve/veya yakın takip ve/veya kolposkopi + biyopsi önerilebilir.

Her testte olduğu gibi Pap smear testinde de yanılma olasılığı vardır. Testin düzenli olarak tekrarlanması yanılma olasılığını düşürür.

 

 

HPV aşısı olunması durumunda yine de smear testi yapılması gerekli mi?

 

HPV’nin birçok farklı türü vardır. Aşı bazı türlere karşı etkilidir. En sık görülen tipler olan 6-11-16-18 aşının kapsama alanı içindedir, ancak nadiren diğer türlerle de lezyon oluşabilir. Bu nedenle aşılı kişilerde Pap smear testi yapılmalıdır.

 

 

Pap smear testi anormal olduğunda yapılacak ileri testler nelerdir?

 

Smear testi bir tarama testi olduğundan şüpheli sonuç geldiğinde kolposkopi, biyopsi ve servikal küretaj gerekebilir. Kolposkopi, spekulum kullanılarak vajinanın genişletilmesi ve vajinanın üst kısmı ile serviksin bir mikroskop yardımı ile detaylı incelenmesidir. Bundan önce hastaya HPV testi istenebilir. Kolposkopi esnasında servikste anormal alanlar tespit edilirse biyopsi alınabilir. Alınan biyopsi incelenmek üzere patologa gönderilir.

 

 

Anormal smear testi olan hastalar nasıl tedavi edilir?

 

Kolposkopi sırasında şüpheli alanlar dondurulur veya lazer yardımıyla kesilerek çıkartılır.