Tüp Bebek Tedavisinde Başarı - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
284
page-template-default,page,page-id-284,page-child,parent-pageid-264,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı

Tüp Bebek Başarı Oranı

 

Tüp bebek tedavisi normal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin en çok tercih ettiği seçenektir. Bu yöntemi kullanan çiftlerin ise akıllarında ki en büyük soru başarı oranı nedir ?

Transfer işleminden yaklaşık 2 hafta sonrasında gebelik testi yapılmaktadır. Test sonucu olumlu çıkarsa gebelik öncesi tedavi için yapılacak işlemlere başlanır. Eğer test olumsuz sonuçlanırsa progesteron alımı durdurulur. Tekrar dan adet görülmesi beklenir bu yaklaşık 1 hafta sonrasında olur. Adet görüldükten sonra tedavi yeniden başlar.
Tüp bebek tedavisi (IVF) başarılı olmak için birçok faktörle ilişkilidir. Bunlara değinecek olursak:
• Anne yaşı: Genç yaş gebe kalma ve sağlıklı gebelik olma ihtimalini arttırır. 41 yaından sonra ıvf ile gebe kalma ve gebelik oluncada sağlıklı olma ihtimali oldukça fazla oranda azalmakta.
• Embryo durumu: Embryo transfer sırasında daha gelişmiş olursa gebelik oranları artmakta. 5-6. gün transferleri daha iyi olmakla beraber daha erken dönem transferleri sağlıklı olarak gebeliğe devam ederken bu embryolarda devam edemeyebilirler.
 Gebelik geçmişi: Daha önce gebelik geçiren kadınlarda başarı olasılığı daha fazla.
• İnfertilite Sebebi: Normal yumurta ile yapılan denemelerde olasılık daha fazla. Örneğin açıklanamayan infertilitede endometriomaya göre olasılık daha fazla
 Yaşam tarzı: Sigara içen kadınlarda gebelik oaranları daha düşük. Obesite, alkol, çok fazla kafein tüketimi, bazı ilaçların kullanımı olasılığı azaltmakta.