Vajinismus Gebelik ve Doğum - OP. DR. Havva Çuhadar Yekrek
339
page-template-default,page,page-id-339,page-child,parent-pageid-327,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16.9,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Vajinismus Gebelik ve Doğum

 

Vajinismus Gebelik ve Doğum

 

Vajina içine tam girmeden gebelik mümkün müdür? Evet bazı durumlarda vajen ağzına dökülen spermler gebelikle sonuçlanabilir.

Doğum yaptıktan sonra bazı jinekologlar bu sorunun çözüleceğini düşünür. Fakat çoğu hastada bu sorunun derinine inilmeli ve sorunun kaynağından çözülmesi gerekmektedir.

Tedavi bittiğinde çiftler acele etmemelidir. Fakat ülkemizde çevre baskısı ve kendileri korunmadıkları için hemen gebelik olur.

Tedavi sonrası hamile olan kadınların gebelik takipleri normal gebelik olarak değerlendirilip yapılmalıdır. Gebelik sürecinde erken doğum, düşük risklerinin olması gibi durumlarda cinsel hayat aynen devam edebilir ve herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur.

Vajinismus tedavisi sonrası hamile kalan bir bayanın sezaryen olmasını gerektirecek bir durum yoksa normal doğum yapmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır.  Ancak normal doğumla ilgili bir korku oluşmuşsa sezaryen ile doğum yapılmalıdır.